Напевно, багатьом читачам щорічно відомий такий поширений, універсальний прилад, як осцилограф, який застосовується для спостереження цифрових і аналогових сигналів. Ця стаття корисна новачкам або малодосвідченим радіоаматорам, які тільки замислюються про придбання осцилографа. Нижченаведена інформація має пізнавальний характер, але, можливо, допоможе зорієнтуватися радіоаматорам-початківцям у виборі осцилографа.

Застосування осцилографа, або для чого взагалі потрібен осцилограф:

Основне, для чого застосовується осцилограф, – це спостереження будь-яких сигналів, присутніх у радіоелектронних схемах малюнок №1.

Рисунок №1 – Приклади сигналів на екрані осцилографа

За допомогою осцилографа можна спостерігати навіть деякі процеси і явища, наприклад, як петля гістерезису (малюнок №2) або фігури Ліссажу (малюнок №3).

Рисунок №2 – Петля гістерезису
Рисунок №3 – Фігури Ліссажу

За останні роки осцилографи зазнали безлічі модифікацій і вдосконалень на будь-який смак і гаманець. Є осцилографи з пам’яттю, які здатні відображати навіть неперіодичні сигнали, є цифрові осцилографи, які вельми зручно під’єднувати до комп’ютера та перетворювати сигнали, як вам заманеться, через спеціальні програмні додатки.

Сумним фактом є те, що осцилограф залишається одним із найдорожчих приладів, які бажає мати у своїй домашній майстерні майже кожен радіоаматор. І якщо вам все ж таки пощастить його собі придбати, то використовуйте його грамотно в ім’я тих, у кого ще немає осцилографа 🙂

Використання осцилографа, як працювати з осцилографом:

Більшість осцилографів мають на своєму екрані (на екрані ЕПТ) координатну сітку, яка дає змогу з урахуванням відповідного положення перемикачів діапазонів досить точно визначити параметри досліджуваного сигналу. Природно, перш ніж починати вимірювання ваш осцилограф необхідно відкалібрувати. Недотримання цієї обов’язкової процедури призведе до отримання неправильних результатів.

Також необхідно розуміти що, як і навіщо вимірювати? Іноді для вимірювання тих чи інших сигналів необхідні додаткові схеми і пристрої “примочки до осцилографа” типу дільників, вхідних конденсаторів тощо.

Ще в жодному разі не можна залишати поза увагою контур заземлення – він виконує не тільки захисну функцію, а й безпосередньо необхідний для вимірювання.

Головне! Перш ніж розпочати вимірювання, прочитайте, а краще вивчіть інструкцію з експлуатації осцилографа для найефективнішого використання цього приладу.

Вибір осцилографа:

Зважившись купити осцилограф (накопичивши достатньо грошей), зважайте на його стан, якщо ви купуєте осцилограф колишнього вжитку. Придбаний вами прилад має прослужити досить довго за належного його використання. Двопроменеві осцилографи не набагато дорожчі за однопроменеві, тому доцільніше купувати саме їх. Ще рекомендую брати прилад із широкою смугою пропускання (не менше 25МГц) і максимальною чутливістю по вертикалі (близько 10мВ/см).

Також необхідно звернути увагу на чіткість і ясність маркування органів регулювання і стан перемикачів. Екранну сітку має бути чітко видно, природно необхідно перевірити якість зображення сигналу. Важливо переконатися в тому, що сфокусована розгортка по всьому екрану виходить за максимальної яскравості.

Багато приладів оснащені внутрішнім калібруванням, це теж не варто випускати з уваги. Особливо вимогливо необхідно поставитися до вимірювального щупа – він не тільки має бути зручним і екранованим, а й якісно передавати вимірюваний сигнал (не послаблювати і не спотворювати його).

А найголовніше, перш ніж зайти в магазин, де продають вимірювальні прилади, ви маєте ознайомитися з кількома моделями осцилографів, вибрати вам найдоступніший і найбільш підходящий, а також ознайомитися з ним (прочитати відгуки), щоб ваша покупка виправдала вкладені в неї кошти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *